Dňa 27.10.2010 navštívila MŠ dentálna hygienička. Deti zo zmiešanej a najstaršej triedy sa zúčastnili odbornej prednášky. Dozvedeli sa ako treba správne čistiť mliečne aj trvalé zuby . Dentálna hygienička im porozprávala aj o stavbe chrupu, jeho účele, význame a druhoch zubov. Nezabudla na prevenciu ochorení a správnu techniku čistenia. V závere prednášky mali deti možnosť vyskúšať si čistenie zubov na veľkom modely chrupu. Rozlúčila sa propagačným materiálom a edukačnými CD, ktoré si môžu deti pozrieť priamo v MŠ.
30. októbra 2010
ŠKOLSKÝ VZDELÁVACÍ PROGRAM
Dúhový svet poznania
Dovoľte nám predstaviť školský vzdelávací program MŠ v Pruskom, v ktorom sme sa snažili zohľadniť špecifické regionálne a lokálne podmienky:
Motto: „Povedz mi niečo a ja to zabudnem.
Ukáž mi niečo a ja si to budem pamätať.
Dovoľ aby som si to vyskúšal na vlastnej koži a ja to budem ovládať.
Dovoľ mi, aby som to prežil a ja to budem cítiť a chápať po celý život.“
Pri tvorbe obsahu nášho Školského vzdelávacieho programu „Dúhový svet poznania“ sme vychádzali zo Štátneho vzdelávacieho programu, ktorý má názov DIEŤA A SVET. Tvoria ho vzdelávacie oblasti: perceptuálno - motorická, kognitívna – poznávacia , sociálno-emocionálna, ktoré v sebe zahŕňajú pohybovú, zdravotnú, poznávaciu, matematicko-logickú, jazykovú, komunikatívnu, etickú, vlasteneckú, dopravnú, informačnú, hudobnú, výtvarnú, literárnu, pracovnú, environmentálnu, mediálnu výchovu, výchovu k tvorivosti a oblasť rozvoja predčitateľskej gramotnosti a gramotnosti vo všeobecnosti a štyri tematické okruhy ktoré sa vzájomne prelínajú : Ja som, Ľudia, Príroda, Kultúra. Každý z nich je zameraný na rozvíjanie všetkých stránok osobnosti dieťaťa a opiera sa o detské skúsenosti a poznanie..
Témy sú logicky usporiadané a vzťahujú sa k určitému okruhu poznatkov, vychádzajú u praktických životných problémov , záujmov i skúseností detí, situácií a sú zamerané ku komunikácií a praktickým aktivitám. Existuje v nich vzájomná vnútorná prepojenosť.
Ročná téma: Farebný svet
10 hlavných obsahových celkov
September: ORANŽOVÝ SEPTEMBER - oboznámiť sa s vnútorným
i vonkajším prostredím MŠ a s kamarátmi navzájom, rozvíjať
sociálnu komunikáciu, vstupná diagnostika...
1. Naši kamaráti
2. Tajomstvá škôlky
3. Bezpečná cestička do škôlky
4. Cestou, vodou, vzduchom
Október: HNEDÝ OKTÓBER - spoznávať krásy a dary jesennej prírody,
environmentálne zameranie, využitie prírodnín...
1. Dary jesennej záhrady
2. Dary polí a lesov
3. Farebná jeseň
4. Tak plynie čas
November: MODRÝ NOVEMBER- spoznávať časti a funkcie tela – orgánov,
zmysly, výchova k zdravému životnému štýlu a športu...
1. Zvieratá v lese
2. Ľudské telo a magický svet zmyslov
3. Žijeme zdravo
December: ČERVENÝ DECEMBER - spoznávať charakteristické znaky ročného obdobia, vianočné tradície a hodnoty, príprava besiedky...
1. Mikuláš, čo nám dáš?
2.Vianočné zvyky a prípravy
3.Vianočné zvonenie
Január: BIELY JANUÁR - prežívať a opísať zimné sviatky, zimné športové aktivity, živá a neživá príroda v zime – environmentálne zameranie...
1. Biela zima
2. Pomáhajme zvieratám a vtáčikom
3. Zimné športy a radovánky
Február: FIALOVÝ FEBRUÁR - spoznávať farebnosť a rozmanitosť sveta, uvedomiť si plynutie času, karnevalové prípravy v MŠ – rozvíjať motoriku
a fantáziu...
1. Šašo Jašo zabáva
2. Čary prírody
3. Zem a vesmír
Marec: BLEDOZELENÝ MAREC - spoznávať charakteristické znaky ročného obdobia a prežívať veľkonočné prípravy...
1. Kamarátka kniha
2. Slovensko – moja vlasť
3. Cestujeme po svete
4. My sme malí remeselníci
5. Slniečko sa zobudilo
Apríl: TMAVOZELENÝ APRÍL – zoznámiť sa s rôznymi druhmi dopravy,
poznať niektoré dopravné značky, pravidlá cestnej premávky, a
bezpečnosi.
1. Malí zahradníci
2. Na hospodárskom dvore
3. Sviatky jari
Máj: RUŽOVÝ MÁJ – oboznámiť deti so základnou štruktúrou rodiny,
pracovnými profesiami, upevnenie vlasteneckého cítenia.
1. Moja rodina
2. Pri vode
3. Malí ochranári
4. Kto nám pomáha
Jún: ŽLTÝ JÚN – chápať rozmanitosť sveta, utvárať si
elementárne predstavy o Zemi a vesmíre, upevňovať kladný vzťah
k prírode a zvieratám.
1. Svet očami detí
2. V kráľovstve hmyzu
3. Exotické zvieratá
4. Hurá na prázdniny
24. októbra 2010
17. októbra 2010
Deň otvorených dverí .
Ako ten čas letí! Nedávno sme si užívali bezstarostnosť prázdnin a už je tu október. Za tých pár týždňov sa v našej škôlke toho udialo až-až. Absolvovali sme rôzne zaujímavé podujatia, z ktorých k najpútavejším patril už tradičný DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ. Deti za pomoci šikovných mamičiek,oteckov a babičiek vytvorili množstvo strašidielok, ktorými sme si vyzdobili školský dvor. Aby im tam samotným nebolo smutno, spoločnosť im robili strašiaci, duchovia, bohaté vozy hojnosti, pestrofarebné obrázky a neodmysliteľní papieroví šarkani. V takejto pravej jesennej atmosfére sme 8.októbra zasadili medzi naše nové preliezky, za účasti pána starostu Cíbika, ďalší vzácny strom. Je ním tis, bez ktorého by sme si park či najbližšie okolie Pruského ani nevedeli predstaviť. Krásny slnečný deň sme si následne spestrili neodmysliteľnou diskotékou, ktorej súčasťou bola aj súťaž „O najoriginálnejší jesenný výrobok“. Spomedzi 90 nádherných výtvorov bolo veľmi ťažké vyhlásiť 15 najzaujímavejších strašidielok. Po dlhej porade a pomoci rodičov sa nám nakoniec podarilo nájsť tie najlepšie výtvory. Verím však, že príjemný deň strávili nielen majitelia víťazných prác, ale aj všetci tí, ktorí sa na ňom tvorivo podieľali. Ďakujeme všetkým šikovným rukám a tvorivým hlavičkám za zaujímavo strávené popoludnie v spoločnosti tancujúcich detí.
Prihlásiť na odber:
Príspevky (Atom)